Як відомо, в ногу з трендом здорового харчування йде тренд безпечних технологій виробництва та упаковки, і обидва вони спрямовані на збереження корисних властивостей продукту та його органолептичних властивостей. Поговоримо про переваги асептичних технологій розливу соковмісних напоїв у ПЕТ-тару, застосування якої зросло за останні кілька років та стрімко збільшується.
Екологічно корисно та безпечно
Сучасний тренд здорового способу життя та збалансованого харчування, безсумнівно, впливає на рішення покупця при виборі того чи іншого продукту. Сьогодні споживач прагне у своєму виборі до екологічно чистих та корисних товарів. Тому склад продуктів і напоїв, а саме наявність в них корисних складових поряд з відсутністю консервантів є вирішальними факторами. гарячим розливом.
Говорячи про зниження загальних витрат виробництва одиниці виробленої продукції, треба розуміти, від чого саме залежить цей показник.
Унікальність в залежності від складу
У першу чергу, це можливість використання легшої тари за рахунок відсутності запасу на усадку – як при гарячому розливі. По-друге, використання цієї технології помітно спрощує дистрибуцію готової продукції, тобто стає необов’язковим наявність «холодної ділянки» логістичного ланцюжка, оскільки продукція може транспортуватися за нормальної температури навколишнього середовища. Також тривалі терміни зберігання дають виробнику більше часу реалізації товару. Асептична технологія, яка спочатку несе в собі певну унікальність, досі продовжує розвиватися та вдосконалюватись. Крім того, що асептичний розлив відрізняється за своєю технологією залежно від типів напоїв, важливим аспектом є склад самого продукту. Тому, говорячи про сокові та соковмісні напої, варто брати до уваги такі фактори, як відсотковий вміст соку, концентрація СО2, наявність м’якоті, волокон та їх концентрація, наявність шматочків та їх розмір, терміни та умови зберігання готового продукту. Всі ці фактори, безперечно, впливатимуть на тип та конструкцію блоку розливу.
GEA Procomac – королева асептики
Саме поняття холодного асептичного розливу соків та напоїв вже давно асоціюється з його “автором” – компанією GEA Procomac (Італія). Це підприємство є одним із небагатьох, хто вибрав свій шлях «від складного до простого». Розпочавши свій розвиток з асептичної технології та завоювавши лідируючі позиції на світовому ринку серед розливу чутливих напоїв, компанія пішла шляхом спрощення технічних рішень для адаптації обладнання до інших типів розливу, вимоги до яких менш критичні. Так, для розливу соковмісних та інших чутливих напоїв компанія GEA Procomac пропонує дуже гнучкі рішення як за типом машин розливу, так і за їх продуктивністю. На сьогоднішній день GEA Procomac може за доступною ціною запропонувати лінії холодного асептичного розливу з продуктивністю від 2-3 тис. пляшок на годину. Це є важливим для компаній, які тільки починають свій шлях до успіху, або для тих виробників, які націлені на випуск нового для себе продукту, але не готові до великих інвестицій. Крім асептичної технології компанія GEA Procomac спеціалізується на технології розливу Ultra-Clean, що використовується зазвичай для розливу газованих соковмісних напоїв без консервантів, а також мінеральної води без газу.
Технологія «сухої дезинфекції»
Серед машин асептичного розливу можна виділити ABF (AsepticBlowFilling) – унікальна технологія «сухої дезінфекції» преформ, з видуванням, розливом та укупором в одному блоці. Особливістю даної машини є те, що після проходження нагрівальної печі всі преформи обробляються розчином перекису водню і згодом видмухуються вже в стерильній зоні. Ця машина дозволяє працювати на швидкостях до 48 тис. пляшок на годину з різним рівнем стерилізації. Тобто на одній установці можна розливати як асептичні напої (низько-і висококислотні), так і ESL-продукти, воду та ін. Машина споживає знижену кількість реагентів у порівнянні з традиційними технологіями асептичного розливу, а для її обслуговування достатньо одного оператора.
Обробка компактних машин
GEA Procomac також пропонує машини з «мокрою» обробкою тари розчином оцтової кислоти. До цієї технології можна віднести машини ECOSpin та Modulbloc, остання з яких є машиною для низької та середньої продуктивності з компактними, габаритними розмірами.
Інновація – електромагнітний витратомір
Не можна не відзначити, що всі асептичні машини розливу GEA Procomac укомплектовані асептичним філером Fillstar з електромагнітним витратоміром, що є найкращим рішенням при розливі чутливих напоїв. Ряд спеціально розроблених під асептичний розлив клапанів серії FX і CX дозволяють фасувати тихі та газовані напої:
• без включень;
• із вмістом м’якоті та волокон (3 мм у діаметрі та 20 мм у довжину);
• із вмістом м’якоті та волокон, а також шматочків 5х5х5 мм. до 10х10х10 мм.
Варто зазначити, що розлив тихих продуктів здійснюється безконтактним способом, а кожна карусель обладнана саморегульованими захопленнями, що значно скорочує час при переході з одного формату шийки на інший.
Найкращі рішення – на одній лінії
Усі згадані можливості роблять компанію GEA Procomac безперечним лідером серед виробників обладнання для чутливих напоїв, а технологію асептичного розливу найкращим рішенням для розливу соковмісних напоїв.
На сьогоднішній день GEA Procomac є практично єдиною компанією, що постачає асептичні технології розливу в ПЕТ-пляшки на одній лінії:
• тихі (негазовані) соки та напої в асептичних умовах у ПЕТ-пляшки з діаметром шийки 28 мм або 38 мм;
• газовані (до 9 г/л CO2) напої в асептичних умовах у ПЕТ-пляшки з діаметром шийки 28 мм;
• низькокислотні продукти (pH між 4,5 і 7,0, що типово для молока або молоковмісних напоїв), у цьому випадку розлив висококислотних соків і сокових напоїв взагалі не становить складності.
Продуктивність такої лінії – від 2 тис. до 54 тис. пляшок за годину.
Зустрінемось – і все обговоримо?
Ексклюзивний партнер та представник GEA Procomac в Україні – компанія «Штайнер-Україна» – запрошує Вас на міжнародну виставку Inprodmash& Upakovka, де в конструктивній та творчій атмосфері можна обговорити поточні та перспективні проекти (13 по 15 вересня 2016 р. у МВЦ , Київ, Броварський проспект, 15).