Безвідходна економіка – це економіка, націлена на переосмислення зростання і упор на позитивні результати для суспільства. Сюди входить поступова відмова від прив’язки економічної діяльності до споживання кінцевих ресурсів і проектування системи, що не має на увазі відходів. Безвідходна модель, яка спирається на перехід до поновлюваних джерел енергії, створює економічний, природний і соціальний капітал. Вона заснована на трьох принципах:
- планувати економічну діяльність без відходів і забруднення
- забезпечувати тривале використання продуктів і матеріалів
- відроджувати природні системи
Останнім часом пакувальну галузь багато критикували в пресі. Чи можна взагалі віднести ідеї безвідходної економіки до цього бізнесу?
Як всім відомо, негативний імідж пластикової упаковки особливо підкріплюється свідченням відходів, які дістають з моря, що викликано помилками в управлінні відходами. У технічному і виробничому відношенні ПЕТ, скло і металеві банки цілком можна переробляти. Це також економічно обґрунтовано: тюк ПЕТ-пляшок може коштувати від 300 до 600 євро за тонну в залежності від якості. Основним стовпом безвідходної економіки є переробка. Переробка означає ніякого вивезення на звалища, ніякого морського сміття і менше виснаження природних ресурсів. Сьогодні обмежуючим фактором, який також впливає на виробництво картону, скла і алюмінію, є збір: технологія переробки існує, а попит на перероблений ПЕТ харчового рівня перевищує пропозицію.
Директива ЄС, крім усього іншого, змушує підняти відсоток збору до 90%, що дозволить розвивати переробку далі. Однак для того, щоб будь-яка ініціатива з переробки досягла успіху, потрібна відповідна схема і підтримання місцевого уряду і ключових осіб, що приймають рішення. Законодавці стали розуміти, що для того, щоб ПЕТ і інші пакувальні матеріали залишилися в ланцюжку створення вартості, потрібна інфраструктура для їх збору та повторного використання.
У Європі зараз встановлені високі цільові показники зі збору та переробки пакувальних матеріалів. Як це вплине на пакувальну індустрію?
Для нас, представників індустрії, це насправді велика можливість для прогресу. Це покаже споживачам, що такі матеріали, як ПЕТ, підлягають переробці на 100%, мають самостійну цінність, їх можна з успіхом переробляти і повторно використовувати. ПЕТ необов’язково має бути частиною проблеми. Однак самостійно вирішити проблему повторного використання ПЕТ ми не зможемо. Пам’ятаючи про це, ми постійно співпрацюємо з виробниками товарів масового попиту, власниками брендів, іншими виробниками комплектного обладнання.
Як Sidel працює з безвідходної економікою?
Sidel завжди працювала в рамках ідей безвідходної економіки, але останнім часом очікування в цій сфері стали вище. Спочатку одним з рушійних факторів в переході з ПВХ на ПЕТ була стовідсоткова придатність останнього до переробки, в основному для застосування в волокнах та інших типів нехарчового застосування.
Якщо закільцювати ланцюжок життя упаковки за допомогою механічної переробки харчового пластика від пляшки до пляшки, це може дати реальні результати. Це залежить від країни або регіону. Наприклад, тільки в 2008 році був прийнятий конкретний норматив, який поширюється на всю Європу, з метою забезпечити можливість безпечного використання для харчового пластика продуктів, отриманих при механічній переробці відходів. Однак до сьогодні існують країни, які не допускають використання переробленої ПЕТ в прямому контакті з продуктами харчування, наприклад, Індія і Таїланд. Щодня Sidel прагне позбутися будь-яких відходів, зменшити вихлопи парникових газів, скоротити споживання води і енергії і просувати придатність продуктів переробки.
Як ви розглядаєте майбутнє ПЕТ?
ПЕТ 4.0 – це поєднання первинної ПЕТ, переробленої ПЕТ і біо-ПЕТ, де переважає перероблена ПЕТ (неважливо, механічним або хімічним шляхом вона перероблена). Біо-ПЕТ частково вже стала реальністю, але все ще має довести, що забезпечує розумну економію на масштабах: в основному це питання часу і вкладень.
Ми уважно стежимо за прогресом в хімічній переробці відходів: для неї буде потрібно набагато більше енергії, ніж для механічної переробки, але можливо, вона дозволить нам збільшувати число циклів переробки до нескінченності. В цьому напрямку існує багато ініціатив, і я сподіваюсь, що через кілька років ми дочекаємося прориву, який дозволить нам підтримувати нескінченну кількість циклів переробки.