Україна – один зі світових лідерів з виробництва соняшникової олії. У нашому сучасному світі неможливо уявити кулінарію або промислове виробництво продуктів харчування без олії, добутої з насіння соняшнику.
Всі ми знаємо, що є сира рослинна олія і рафінована, тобто очищена. Рафінація – це складний багатосторонній процес видалення з масла непотрібних домішок у вигляді вільних жирних кислот, які погіршують смакові якості і прискорюють окислювальне псування, очищення від фосфоліпідів, що випадають в осад, ароматичних речовин і пігментів, що надають специфічні органолептичні властивості олій і жирів. Як правило, рафінація складається з наступних стадій:
- гідратація
- нейтралізація (часто поєднана з гідратацією)
- відбілювання
- виморожування
- дезодорація
У цій статті ми поговоримо про деякі процеси перемішування, які мають місце на ділянках гідратації, а саме про змішування масла з водою і кислотами. Для видалення фосфатидів і гідрофільних речовин використовують, як правило, гарячий паровий конденсат в одному випадку і лимонну або фосфорну кислоту в іншому. Завдання цих компонентів передбачає початок хімічних реакцій, в результаті яких з’являється можливість витягти фосфатиди з вихідного масла.
Одним з важливих моментів є процес подачі кислоти або води в масло. Компанія Indag Maschinenbau GMBH (Німеччина) більш ніж півсторіччя виробляє динамічні міксери для різних завдань і галузей. Підприємство було утворено в 1953 році в місті Борсфлет на півночі Німеччини неподалік від Гамбурга. За час розвитку Indag виріс в міжнародного гравця ринку машинобудування і на сьогоднішній день 70% продукції йде на експорт в більш ніж 65 країн з різних куточків світу.
Технічне рішення по змішуванню Indag є машини безперервної дії, де один або більше компонентів піддаються механічному впливу і перемішуються. Концептуальний ряд (представлений на малюнку) має градацію за величиною зсувного зусилля, тобто від дбайливого перемішування до інтенсивної гомогенізації. Залежно від вимог технологічного процесу підбирається міксер з відповідним рівнем зсувного зусилля.
Динамічні міксери з високим зсувними зусиллям використовуються в процесах змішування олії з кислотою. Високе зсувне зусилля необхідно для найбільш ефективного введення кислоти в олію. Якраз для таких завдань розроблено серію DLM / H типу ротор статор. Проходячи через робочі зуби і отвори робочих органів міксера, кислота розбивається на маленькі частинки і рівномірно розподіляється в олії. Чим менше розмір частинок, тим більше площа контакту, а значить скоріша швидкість реакції.
Високе зсувне зусилля в міксерах Indag досягається за рахунок маленького прецизійного зазору в 300-500 мкм між ротором і статором. Використання даного типу машин гарантує:
– зниження кількості використовуваного реагенту (кислоти), а значить і зниження собівартості кінцевого продукту;
– підвищення якості кінцевого продукту, так як використовується набагато менше реагенту для досягнення заданої якості продукту.
Міксери DLM / H виготовляються як в командному так і в моноблочному виконанні, покривають широкий діапазон робочих точок по тиску і пропускній здатності. До речі, машини Indag не створюють ніякого диференціального тиску після себе, що є дуже зручно.
Для змішування олії з гарячою водою міксери з високим зсувними зусиллям не підходять, так як інтенсивне перемішування олії і води призводить до утворення емульсії. Як правило, після цієї операції суміш йде на сепаратор для відділення фосфатидів, які випали в осад. Емульсія набагато ускладнить поділ фракцій. Саме тому для цього процесу Indag пропонує міксери із середнім і низьким зсувними зусиллям – серія DLM / S і DLM / M відповідно. Ці машини дозволяють ефективно перемішати дві фракції без додання інтенсивного зсувного впливу. Як правило ці міксери досить тихохідні, а використання частотного перетворювача дозволить відрегулювати швидкість обертання і знайти найбільш оптимальне значення для найкращого результату.
Устаткування Indag вибирають не тільки через високу ефективність, але і завдяки надійності. Indag вже більше 60 років виробляє обладнання для змішування в потоці і має колосальний досвід з блискучою репутацією традиційної, надійної німецької компанії. Indag Maschinenbau готові надати не тільки стандартне рішення, а й індивідуальні розробки під потреби Вашого технологічного процесу.
Компанія «Штайнер-Україна» – авторизований партнер Indag Maschinenbau в Україні. Більш детальну інформацію про дане обладнання Ви можете отримати у наших технічних фахівців. Ми з задоволенням проконсультуємо Вас і надамо найкраще рішення.