Згущене молоко з цукром — один із найпопулярніших продуктів серед населення та виробників кондитерських виробів. Його додають у чай і каву, з нього отримують різні десертні креми. Завдяки доступній ціні згущене молоко є одним з найбільш потрібних інгредієнтів кондитерської промисловості. Багато хто пам’ятає, як випускаючись ще в Радянському Союзі, згущене молоко фасувалося в бляшані консервні банки. І до цього дня жестебанку зберегла свої лідируючі позиції, як один із найбільш надійних та зручних у обігу видів упаковки.

У цій статті ми хотіли б зупинитися на фасуванні згущеного молока в бляшанку і способах його подальшої обробки.

Сьогодні на ринку постачальників обладнання є великий ряд пропозицій, здатних задовольнити запити виробника згущеного молока. Однак досягти призначеної мети, а саме поставити якісне та надійне обладнання за розумною ціною, може далеко не кожен. Саме цей факт і виділяє італійську компанію ZACMI з численної кількості виробників обладнання. У чому перевага та відмінні риси обладнання ZACMI ми спробуємо розібратися разом з Вами.

Машина розлива

Лінію фасування умовно можна розділити на дві зони: «суху» та «мокру». У «мокрій» зоні відбувається обробка тари та її в «сухій» — етикетування та упаковка. Для покращення гігієни виробництва фахівці ZACMI рекомендують відокремлювати ці зони в окремі приміщення, що примикають один до одного. Тобто. бажано, щоб обладнання, що знаходиться в прямому контакті з продуктом знаходилося в галузі виробничого приміщення, ізольованої від усього залишкового обладнання.

Отже, розглянемо детальніше виробничі процеси «мокрої» зони. Потрапляючи зі складу на лінію, банку проходить кілька етапів термічної обробки гарячим повітрям, пором чи полум’ям. Дана процедура служить для видалення шкідливих мікроорганізмів з поверхні банки. Оброблена банка надходить у блок розливу закритим транспортером, всередину якого нагнітається очищене повітря. Блок гравітаційного розливу є ротаційною машиною карусельного типу з поршневими дозаторами об’ємного принципу дії.

Обробка кришки перед заходом сонця, наслідуючи багаторічний досвід ZACMI, відбувається під впливом або УФ випромінювання, або гарячого повітря. Обидві системи неодноразово доводили свою ефективність, тому при виборі однієї з вищезгаданих систем компанія ZACMI покладається на побажання замовника.

Як ми вже сказали, банка з блоку розливу переходить у закаточний блок. Обидві машини мають загальний привід, що дозволяє дбайливо, без сплесків продукту перевести банки на закатку, що є машиною карусельного типу із закочувальними головками. Маючи, здавалося б, стандартний, властивий багатьом виробникам дизайн закатного вузла, компанія ZACMI зуміла знайти родзинку стабільності якості закаточного шва, який є одним з основоположних критеріїв при виборі обладнання. Суть ноу-хау полягає в тому, що при закочуванні контролер, під управлінням якого працює закатковий блок, відстежує в динаміці зусилля кожного закаточного ролика, що прикладається до шва банки. Тим самим на виході із заходу сонця, автоматика вже знає про те, наскільки рівномірно і якісно була закатана кожна банка. Відбраковані банки виштовхуються з лінії після закочення, відображаючись у системі збору та оцінки статистичних даних блоку. Все обладнання працює під управлінням ПЛК в автоматичному режимі. «Суха» зона лінії фасування комплектується компанією ZACMI за бажанням замовника. Тут, як кажуть, «на смак і колір…» є безліч усіляких варіантів. Від етикетувальника (будь то лінійна або карусельна машина, переваги працювати з гарячим або холодним клеєм, і т.д.) до пакувальника (термоусадка з можливістю формувати гофролотки і упаковка в картонні короби) і палетайзера. За більш ніж 60-річну історію існування компанія ZACMI досконало опанувала принципи оптимізації витрат при конструюванні комплектних ліній розливу. Отже, підіб’ємо підсумки. Основні відмінні риси та переваги обладнання ZACMI.

Висока міцність та надійність

• Основа з нержавіючої сталі, що містить занурені в резервуар з маслом приводи та механізм, що піднімає циліндр

• Підйомні механізми з нержавіючої сталі AISI 304, циліндри із загартованої сталі (440C)

• Клапани розливу з нержавіючої сталі та гігієни матеріалу, розроблені відповідно до різних характеристик фасованого продукту

• Конвеєр для подачі контейнерів пластинчасто-ланцюгового типу з гвинтом синхронізації і храповиком для введення контейнерів з нетоксичного зносостійкого ПВХ

• Кільцева товстостінна ємність блоку розливу повністю з нержавіючої сталі

• Синхронна робота закатної машини з блоком розливу

• Електрична панель управління з класом захисту IP 55

• Управління функціями машини за допомогою ПЛК

• Системи захисту відповідно до існуючих європейських стандартів

Гігієнічність

• Всі частини, що контактують з продуктом, виготовлені з нержавіючої сталі та гігієнічного матеріалу

• Все обладнання пристосовано для миття в системі СІП

• Стаціонарні засоби зовнішнього запінювання блоків розливу, закочення та конвеєрів

Завдяки використанню інноваційних розробок і технологій при виробництві обладнання, компанія ZACMI гарантує відмінну якість кінцевого продукту, що відповідає найвищим міжнародним стандартам.

Згущене молоко, що випускалося в СРСР, фасувалося в бляшані консервні банки з блакитними паперовими етикетками. Цей образ був настільки постійний з десятиліття в десятиліття, що навіть тепер цей дизайн досі використовується як своєрідний «бренд». При цьому існують варіації вареного згущеного молока, що також використовує дизайн упаковки оригіналу, але пофарбованого в коричневу (за кольором вареного згущеного молока) кольорову гаму. Всім відомо, що для отримання вареного згущеного молока, в народі «іриски», упаковане згущене молоко потрібно зварити. У промислових умовах для варіння використовують судини під тиском – автоклави. У тих же автоклавах виробляють стерилізацію концентрованого молока, яке аналогічно до вищеописаного процесу фасування згущеного молока з цукром розливається в жестебанку.

Відомо, що якість та конкурентоспроможність продукту безпосередньо залежать від якості обладнання, на якому його виробляють. У цій частині статті ми хотіли б розповісти про стерилізаційні установки, які дозволять виробникам консервів значно підвищити якість та ефективність виробництва, одночасно знижуючи залежність від вартості електроенергії.

Незважаючи на простоту кінцевого продукту, що здається, виробництво якісних консервів складний і високотехнологічний процес. Виготовлення консервів пред’являє жорсткі вимоги до технічного оснащення підприємства, а зразки обладнання радянських виробничих комплексів не можуть випускати конкурентоспроможну продукцію, ефективно здійснювати термічну обробку продуктів харчування, а також знижувати час самого циклу обробки.

Псування продуктів рослинного і тваринного походження викликає життєдіяльність мікроорганізмів і дію ферментів, що входять до їх складу. В даний час для створення необхідних оптимальних умов для збереження овочів і фруктів, м’яса, риби або згущеного молока практичне значення мають теплова стерилізація і пастеризація, які майже повністю знищують мікроорганізми та їх суперечки. Витрати на теплоносії та електроенергію для більшості українських виробників молочних консервів належать до основних і стають порівнянними з витратами на сировину. Тому сьогодні дуже гостро стоїть завдання переходу консервних підприємств на енергозберігаючі технології, до яких можна віднести і горизонтальні автоклави.

2203-Range

Виробники консервів, які серйозно ставляться до якості виробленої продукції, давно зрозуміли, що традиційне обладнання не здатне забезпечити одержання консервації необхідної якості з гарантовано високими термінами придатності. Тому вирішили освоювати новий для них сегмент обладнання — горизонтальні автоклави. У горизонтальних автоклавах використовуються такі технології термічної обробки попередньо упакованої продукції:

• Steam&Air (обробка парою)
• Air Steam Spray (обробка пором + спрей)
• Full Water (повне занурення)
• Shower Cascading (водний каскад).

Як показує світовий досвід, технологія водного каскаду, реалізована компанією STERIFLOW, є найефективнішою з технологічної точки зору і найменш витратною з точки зору її підтримки, враховуючи весь життєвий цикл. Провідні світові та все більше українських виробників молочних, м’ясних та рибних консервів переконалися у цьому вже давно.

Принцип дії автоклаву STERIFLOW:
На дно камери заливається від 100 до 400 л технологічної води питної якості (об’єм води залежить від продуктивності установки). Циркуляційний насос подає воду в теплообмінник, де вона нагрівається парою до заданої температури, потім за допомогою системи розподілу рівномірно зрошує продукт.

Технологічна вода, збираючись на дні камери, подається в теплообмінник, охолоджується і використовується для охолодження стерилізованого продукту. Вода, використовуючи травня теплообмінника, не потребує очищення і може бути будь-якої якості, оскільки циркулює по замкну тому контуру і не входить в контакт зі стерилізованим продуктом. Після завершення процесу скидання води, яка не зазнала забруднення, може бути здійснена прямо в навколишнє середовище.

Тиск у камері не залежить від температури і регулюється шляхом автоматичної інжекції або відсмоктування стисненого повітря під час усіх фаз технологічного циклу.

cropped-Steriflow_Header_450_1000.png

Технічно система водного каскаду реалізована таким чином:

Трубна система являє собою два контури: внутрішній і зовнішній. Внутрішній контур складається з цир куляційного насоса, з’єднаного з нагрівальною стороною пластинчастого теплообмінника PLATULAR компанії Barriquand. Зовнішній контур — з трубопроводів входу і виходу, які підключені до патрубків гріючої сторони теплообмінника. У камері автоклава циркулює вода як теплоносій. У процесі нагрівання циркуляційна вода проходить через внутрішній контур теплообмінника та нагрівається парою, яка надходить у зовнішній контур теплообмінника. Для забезпечення рівномірності температурного поля за об’ємом камери циркуляційна вода через водорозподільник рівномірно зрошує продукт. На стадії охолодження зовнішній контур теплообмінника подається охолодна вода, яка відбирає теплоту від циркуляційної води. Вода, що охолоджує, не має контакту з упаковкою продукту і може бути будь-якої якості, у тому числі технічної або оборотної.Steriflow

Запатентований пластинчастий теплообмінник PLATULAR, повністю зварений з нержавіючої сталі без прокладок, забезпечує високу ефективність теплопередачі, компактність і малу металоємність теплообмінного обладнання, а також гарантує тривалу безперебійну експлуатацію — до 30 років!

Конструкція автоклаву Barriquand STERIFLOW виключає ризик теплового удару для скляної тари і забезпечує стерилізацію продукції в різній упаковці: скляній, металевій і навіть пластиковій, що легко руйнується; безпека та енергозбереження у разі відключення електроенергії, що характерно для районів, де переважно розміщені виробники консервів.

Установки STERIFLOW застосовують головним чином як стерилізатор-охолоджувач, але їх також можна використовувати як пастеризатор-охолоджувач або варильний апарат-охолоджувач. Ця багатофункціональність застосування має велике прикладне значення, оскільки дозволяє розширювати асортимент продукції, що не виробляється, не використовуючи додаткового обладнання.

Споживання енергії в STERIFLOW нижче, ніж в автоклавах іншої конструкції, оскільки реалізована запатентована технологія «водного каскаду», тобто нагрівання продукції здійснюється водою, що струмує, що забезпечує більш швидкий теплообмін. При цьому досягається рівномірне розподілення температури, що важливо для забезпечення тривалого зберігання консерв із зменшенням часу теплової обробки без втрати цінних поживних речовин.

Скляна тара та жерстяні банки забезпечують тривалість зберігання багатьох продуктів, але велика маса та бій тари роблять їх дуже незручними у застосуванні і змушують виробників переходити до використання нових матеріалів та технологій. Для деяких продуктів умова заміни незручної та важкої упаковки зі скла та металу є просто обов’язковою.

Технологія «водного каскаду» під керуванням автоматичного мікропроцесорного контролера MPI автоклаву Barriquand STERIFLOW дозволяє пом’якшити умови термічної обробки продукції та використовувати сучасні полімерні упаковки для зберігання харчових продуктів, у тому числі консерв, дає можливість стерилізації будь-якого типу упаковок за рахунок регулювання температури та тиску, підвищує безпеку керування автоклавом, тобто вирішується не тільки завдання підвищення якості продукції, а й отримання додаткових вигод, зумовлених властивостями полімерної тари:

• мала вага;

• низька вартість;

• можливість створення упаковки практично будь-якої конфігурації та типорозміру, зручної для транспортування та зберігання;

• можливість багаторазового використання матеріалу тари після переробки;

• можливість об’єднання технологічних процесів консервування та виробництва тари на одному підприємстві.

Зручність у роботі з автоклавами компанії STERIFLOW обумовлюється не тільки широким спектром термічної обробки продукції, але й рядом характерних механізмів для полегшення роботи персоналу, до яких відноситься і конвеєр автоматичного завантаження кошиків усередині автоклава. Даний пристрій дозволяє миттєво завантажувати повний кошик з продукцією за чітко відведене місце перед початком циклу або навпаки вивантажувати готову продукцію з автоклава. Такий конвеєр суттєво економить час та зусилля персоналу під час роботи з горизонтальними автоклавами, особливо з ємністю від 4 до 12 кошиків.

На сьогоднішній день у 105 країнах світу встановлено та з успіхом експлуатуються понад 3500 автоклавів компанії STERIFLOW. Статистика говорить про те, що щорічно в цих автоклавах пастеризується і стерилізується більше 6 млрд. одиниць різних упакованих продуктів. В Україні та Росії налічується понад 100 автоклавів Barriquand STERIFLOW, причому багато з них було встановлено ще за часів існування Радянського Союзу і досі їх робота не викликає жодних нарікань. Свого часу замовниками компанії були Міністерство м’ясної та молочної промисловості СРСР, Міністерство плодоовочевого господарства СРСР, Міністерство рибного господарства СРСР та Держагропром СРСР.